english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

Zastaw rejestrowy auta bywa problemem nowego właściciela. Analitycy alarmują

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić nie tylko podstawowe kwestie związane z rzeczywistym stanem technicznym auta, ale i jego stanem prawnym. Może się okazać bowiem, że egzemplarz, którym jesteśmy zainteresowani został wpisany do tzw. Rejestru Zastawów.

Co zastaw rejestrowy oznacza dla potencjalnego nabywcy?

Samochody, które są wpisane do Rejestru Zastawów są pojazdami zabezpieczonymi przez instytucje finansowe udzielające kredytów. Co ważne, taki stan prawny auta wcale nie musi być jednoznacznie określony w samym dowodzie rejestracyjny, nawet jeśli był – nieuczciwi sprzedawcy dbają o to, aby ich nie było.

Właściciel nie spłacił swojego zobowiązania wobec banku, a samochód bezprawnie sprzedał nowemu właścicielowi

O ile w przypadku, kiedy samochód został spłacony przez aktualnego właściciela, nie ma powodów do zmartwień – bank dokona odpowiedniego wpisu i auto zniknie z Rejestru Zastawów. Sytuacja ma się odwrotnie, jeśli właściciel zastawionego pojazdu nie uregulował swojego zobowiązania wobec banku. To oznacza, że instytucja finansowa, która udzieliła finansowania na auto pod zastaw, będzie starała się go odzyskać i to niezależnie od tego, kto jest jego aktualnym właścicielem. Co więcej – nowy nabywca nie może liczyć, że jego sprawa zostanie rozpatrzona przez bank indywidualnie, ponieważ sam rejestr jest powszechnie dostępny, a zainteresowany ma obowiązek sprawdzić potencjalny egzemplarz auta nie tylko w zakresie technicznym, ale i prawnym.

Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?

Zaświadczenie z rejestru można uzyskać, składając odpowiednio wniosek w wybranych sądach lub bezpośrednio w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych (pismo może być wysłane pocztą). Tyle zapłacisz za wypis z Rejestru Zastawów:

• 20 złotych za udostępnienie zaświadczenia z rejestru.

• 10 złotych za udostępnienie numeru identyfikacyjnego pojazdu pojawiającego się w rejestrze,

• 15 złotych za udostępnienie odpisu.


powrót do listy