english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie będzie możliwa. Analitycy: „To absurd”

Trybunał Sprawiedliwości ocenił polskie przepisy za niezgodne z prawem

Konieczność dostosowania się polskiego ustawodawcy do rekomendacji ze strony Unii Europejskiej to efekt kolejnych monitów, za które odpowiada Trybunał Sprawiedliwości. Zgodnie z powszechnie przyjętymi podstawami – zakaz rejestracji aut z kierownicą zamontowaną po prawej stronie jest niezgodna z literą prawa obowiązującą we wszystkich krajach członkowskich.

Kilka tygodni temu do podobnych wniosków doszedł sam NSA. Z wydanych przez niego interpretacji wynika, że polskie urzędy komunikacji nie mogą odrzucać wniosków o rejestrację pojazdu samochodowego tylko z tego powodu, że jego układ kierowniczy został zamontowany po prawej, przeciwnej stronie.

Ustawodawca został zobowiązany do przygotowania dwóch poprawek do obowiązujących rozporządzeń.

Poprawki są prawie gotowe

W komunikacie podanym przez Polską Agencję Prasową czytamy, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapoznało się z uwagami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zajęło się opracowaniem nowelizacji, które niebawem mają zostać wdrożone w życie.

W ocenie resortu – kompletne poprawki mają zostać przygotowane w I kw. przyszłego roku.

Oczekiwania resortu wobec właścicieli aut z Anglii

Samochody z kierownicą zamontowaną po prawej stronie będą musiały spełnić szczególne wymagania polskiego ustawodawcy:

1. Sprowadzone np. z Anglii auto będzie musiało być na wyposażeniu reflektorów, które są zgodne z homologacją przyjętą w zakresie ruchu prawostronnego.

2. Właściciel auta z kierownicą po prawej stronie będzie miał obowiązek zadbać o specjalne lusterko poprawiające widoczność oraz o zegary z licznikiem, którego podstawową jednostką jest kilometr, a nie mila.


powrót do listy