english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

Lampy sygnalizacyjne

Żółte lampy sygnalizacyjne w świetle prawa drogowego 


Lampy sygnalizacyjne, które emitują błyskające światło żółte bardzo często są montowane na różnego rodzaju pojazdach. Należy jednak pamiętać, że używanie żółtej lampy sygnalizacyjnej nie zawsze jest zgodne z prawem. Tym bardziej, jeśli są one używane podczas codziennego poruszania się po drogach publicznych. 

Lampy sygnalizacyjne na drodze według prawa 


Lampy sygnalizacyjne mogą być używane na pojazdach w określonych przypadkach. Możliwości ich stosowania opisuje art. 54 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.). Mówi on, że błyskające żółte lampy sygnalizacyjne mogą być użyte przez pojazdy na drodze publicznej, jeżeli prowadzą na niej prace porządkowe, remonty lub naprawy nawierzchni i poboczy. Ten sam artykuł opisuje sytuację pojazdów, które stosują lampy sygnalizacyjne o żółtej barwie ze względu na swoją budowę zewnętrzną, rodzaj i ilość załadunku zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego. W pozostałych przypadkach używanie żółtych lamp sygnalizacyjnych jest zabronione. 

Lampy sygnalizacyjne w pojazdach rolniczych 


Lampy sygnalizacyjne nie mogą być używane w pojazdach rolniczych, które spełniają warunki dopuszczenia do ruchu drogowego, ponieważ grozi to otrzymaniem mandatu. Jedynym przypadkiem, kiedy pojazdy rolnicze mogą używać lampy sygnalizacyjnej, jest ten, w którym przez drogę musi przejechać kombajn, bądź inny pojazd rolniczy z nakładką lub jeszcze inny z wystającymi elementami. Mimo, że wjazd takiego pojazdu na drogę publiczną teoretycznie jest zabroniony, ale czasami nie da się inaczej. Dlatego w takich sytuacjach dla bezpieczeństwa włącza się błyskającą żółtą lampę sygnalizacyjną. 

Mandaty za nielegalne lampy sygnalizacyjne 


Lampy sygnalizacyjne o barwie żółtej mogą być powodem otrzymania mandatu. Można go otrzymać za włączenie lampy sygnalizacyjnej jak i za brak jej użycia. Jeżeli pojazdy, o niestandardowych gabarytach, jadąc drogą publiczną, nie będą miały włączonej lampy sygnalizacyjnej otrzymają mandat w kwocie nawet do kilkuset złotych. Podobna sytuacja ma miejsce w momencie nieuzasadnionego użycia żółtej lampy sygnalizacyjnej na drodze publicznej. Mandat nie jest jedyną karą dla użytkowników lamp sygnalizacyjnych. W momencie naruszenia przepisów Prawa Drogowego policjant może, zamiast mandatu, wystąpić do sądu o wyznaczenie kary. Jeżeli jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz wyposażyć się w lampy sygnalizacyjne, zajrzyj do sklepu internetowego Jacky.pl. W katalogu Jacky.pl znajdziesz bogatą ofertę, profesjonalnych lamp sygnalizacyjnych z homologacją. A wszystko w atrakcyjnych cenach.


powrót do listy