english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

Jakie wycieraczki samochodowe? Płaskie czy klasyczne?

Wycieraczka wycieraczce nierówna

Wybór wycieraczek samochodowych wydaje się banalny, ale to tylko pozory. Jeszcze dekadę temu europejscy producenci stosowali uniwersalne rozmiary piór, a większość z dystrybuowanych przez nich wycieraczek mało podobną budowę.

Dziś rynek jest wyraźnie podzielony, bo w nowoczesnych samochodach standardem są tzw. wycieraczki bezszkieletowe. Co do zasady - kierowcy mogą wybierać dziś między wycieraczkami uniwersalnymi, klasycznymi i płaskimi. Zastanawiasz się, które będą pasowały do twojego samochodu?

1. Wycieraczki uniwersalne

Najpopularniejszymi produktami dostępnymi na polskim rynku są wycieraczki o uniwersalnej budowie.

Niezależnie od wybranego producenta – wycieraczki uniwersalne są wyposażane w specjalne mocowania, które pozwalają zaadaptować je zarówno do uchwytów w miejsce wycieraczek klasycznych, jak i płaskich.

2. Wycieraczki klasyczne

Wycieraczki klasyczne były i są stosowane w samochodach z klasy niższej oraz średniej (zależnie od producenta oraz roku produkcji).

Technicznie: wycieraczka klasyczna to stalowy stelaż, w którym osadza się gumowe pióro. Na rynku dostępne są modele ze specjalnym spoilerem dociskowym lub bez niego (spojler gwarantuje nieco lepszy docisk wycieraczki podczas szybszej jazdy samochodem).

Uwaga: Wycieraczki klasyczne powinny być stosowane tylko w tych autach, które fabrycznie w nie wyposażano. Wysoki profil stelażu może być powodem, dla którego tego typu wycieraczki nie zmieszczą się w szczelinie między maską i szybą.

3. Wycieraczki płaskie Wycieraczki płaskie nie wymagają dodatkowych płoz dociskowych, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się elastyczne komponenty z tworzyw sztucznych.

W porównaniu do modeli klasycznych, wycieraczki płaskie zapewniają lepsze trzymanie przy wyższych prędkościach, nie sprawiają trudności w eksploatacji kiedy temperatura spada poniżej 0°C, a przy tym mają unikalne właściwości aerodynamiczne.


powrót do listy