english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

DRL, czyli Daytime Running Lights

DRL to symbol, który pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy daytime running lights, co w języku polskim oznacza po prostu lampy do jazdy dziennej. Są one dostępne do nabycia w każdym sklepie tuningowym z akcesoriami samochodowymi. Zanim kierowcy zaczęli stosować DRL, używali zazwyczaj świateł mijania zamiast lamp do jazdy dziennej. Robiło tak wielu kierowców samochodów osobowych, ponieważ większość aut nie ma takich świateł w wyposażeniu. Zapalanie świateł mijania w dzień jest jednak bardzo niekorzystne z powodu wprowadzania niebezpieczeństwa na drodze poprzez oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka oraz większego zużywania paliwa oraz żarówek. Z tego wnioskowania wynika teza, że jest to także o wiele bardziej kosztowne niż stosowanie DRL.

Gdy wprowadzono obowiązek jeżdżenia z zapalonymi światłami, wielu kierowców zamontowałem w specjalistycznej firmie diodowe światła do jazdy dziennej wykonane w nowoczesnej technologii. Są one tańsze w używaniu, ponieważ są trwalsze niż zwykłe żarówki, a poza tym dają lepszy blask w lampie, dzięki czemu inni uczestnicy ruchu nie są przez oślepiani, tylko jeszcze wyraźniej widzą światło. Diody tego typu nie są dużego rozmiaru, co sprawia, że nie przeszkadzają w ładnym wyglądzie naszego auta. Można zatem ich funkcjonowanie w naszym samochodzie nazwać przyjemnym z pożytecznym.

Trzeba jednak uważać, aby nie kupić tanich podróbek takich diod, które są niestety powszechnie dostępne na rynku. Mają one różne kolory, a ich używanie nie jest dozwolone. Zakup za niższą cenę spowoduje zapewne konieczność ponownego wydania pieniędzy za markowe diody z gwarancją za jakiś czas. Najlepiej zatem montować lub wymieniać DRL w znanych oraz sprawdzonych sklepach tuningowych, do których mamy zaufanie. Porządne diody świecą przez kilkanaście tysięcy godzin, w zależności od tego, w jakich warunkach były wykorzystywane. Takie lampy muszą być przede wszystkim hermetyczne, a także nie mogą być uszkodzone, ponieważ wtedy ich trwałość jest o wiele krótsza.

Zobacz również:

HID, DRL, światła do jazdy dziennej, kołpaki samochodowe

 


powrót do listy