english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

Do czego służą zestawy ksenonowe HID?

Zestawy ksenonowe HID służą do konwersji oświetlenia halogenowego, używanego w samochodach różnego typu na nowoczesną technologię. Mówiąc prościej, każde auto, korzystające z żarówek halogenowych z literką H i cyfrą oznaczającą typ żarówek, na przykład H1 lub H4, może zostać wyposażone w ten zestaw. Jest on skierowany do świateł przednich, a przede wszystkim świateł mijania, ale także drogowych oraz przeciwmgłowych. Zestaw ksenonowy modyfikuje szczególnie nowe reflektory z gładkimi obudowami z tworzywa sztucznego albo reflektory soczewkowe świecące na żarówki halogenowe.

Takie zestawy produkują oczywiście specjalistyczne firmy, zajmujące się tuningiem samochodów. Zazwyczaj oferują na nie co najmniej dwuletnią gwarancję. Zapewniają one również serwis sprzedanego nam sprzętu w okresie gwarancji, jak również po jego zakończeniu. Wszystkie części tego zestawu są wymienne oraz dostępne także oddzielnie. Zestawy HID działają jednak zazwyczaj przez cały czas bez uszkodzeń.

Należy podkreślić, że zestawy ksenonowe HID - zgodnie z polskim prawem - nie mogą być wykorzystywane wszędzie. Można je wykorzystywać wyłącznie w samochodach przeznaczonych do jazdy poza drogami publicznymi, zgodnie z ich definicją znajdującą się w ustawie o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 roku (Dziennik Ustaw z 2004 roku, numer 204, pozycja 2086 z późniejszymi zmianami). Są one wykorzystywane przede wszystkim do poruszania się na torach oraz odcinkach zamkniętych, na przykład podczas imprez sportowych, takich jak rajdy. Zestawy HID powinny być zatem używane w miejscach, gdzie nie obowiązują przepisy kodeksu drogowego. Ma to związek z obawą, że użycie zestawów ksenonowych mogłoby „oślepić” kierowcę jadącego w naszym kierunku z naprzeciwka, a to zagrażałoby życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z obowiązującym prawem, firmy zajmujące się importem lub dystrybucją tych produktów nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie ich niezgodnie z prawem. Za to ukarany może zostać jedynie sam kierowca.

Zobacz również:

HID, DRL, Lampy do jazdy dziennej, kołpaki samochodowe

 


powrót do listy