english
polski
Tuning , fotele sportowe, wycieraczki, kołpaki samochodowe - jacky
Akcesoria samochodowe Akcesoria samochodowe
katalog 2015/2016

Wiadomości

100 lat historii żarówki samochodowej

100 lat historii żarówki samochodowej


Już 100 lat minęło od chwili, gdy na świecie pojawiła się pierwsza żarówka samochodowa. W ten sposób jej producent zastąpił dotychczas stosowaną żarówkę samochodową tzw. lampą karbidową. Od tamtej chwili wraz z rozwojem technologii ulepszano technologię, tak aby żarówka samochodowa miała maksymalną żywotność oraz dawała dobrej jakości światło.

Jedno i dwu żarnikowa żarówka samochodowa


Kiedy rozpoczęto produkcję pierwszej żarówki samochodowej auta jeździły z oszałamiającą, jak na tamte czasy, prędkością 30 km/h. Chcąc oświetlić drogę nie potrzebne było długie światło, tylko zwykła lampa karbidowa, którą zapalało się zapałką. Wyobrażasz sobie taką sytuację w 2016 roku?! Światło w lampie karbidowej padało do przodu, dzięki zamontowanemu za nią zwierciadłu. Pierwsza żarówka samochodowa to pomysł Forda i Philipsa. To samochody marki ford były pierwszymi seryjnie produkowanymi autami wyposażonymi w żarówki Philipsa. Postęp technologii był tak duży, że już kilka lat później powstała dwużarnikowa żarówka samochodowa.

Rewolucyjna żarówka samochodowa


W latach 60 nastąpił przełom w produkcji żarówki samochodowej. Wtedy to zaczęto wyposażać auta w żarówki samochodowe nowej generacji tzw. halogeny. Było to tak rewolucyjne odkrycie, że technologia ta jest ulepszana aż do dzisiaj. Tego typu żarówki samochodowe są montowane w autach osobowych i ciężarowych, a także motocyklach. Żarówka samochodowa typu halogen jest oznaczona literą H i numerem, który oznacza kolejną generację.

H4 najpopularniejsza żarówka samochodowa


Żarówka samochodowa typu halogen, oznakowana H4 jest najbardziej popularną żarówką dwużarnikową. Jeden z nich to światła mijania, a drugi drogowe. Co sprawiło, że ta żarówka samochodowa jest tak popularna? Otóż głównym czynnikiem jest niski koszt zakupu oraz prosta konstrukcja. H4 to wolframowy żarnik w szklanej bańce. Jednak w porównaniu z xenonami i ledami, ta żarówka samochodowa wypada gorzej w testach na zużycie energii o żywotność.

Żarówka samochodowa – wymiana już nie taka łatwa


Wymiana żarówki samochodowej przestałą być już taka łatwa jak jeszcze 20 lat temu. Kiedyś wystarczyło podnieść klapę samochodu i wymienić przepaloną żarówkę. W nowoczesnych autach jest to o wiele trudniejsze. W nowych modelach, żeby wymienić żarówkę samochodową trzeba rozebrać połową auta. Tego już zwykły użytkownik nie jest w stanie zrobić sam, a tym bardziej gdzieś na trasie. Na wszelki wypadek, w schowku samochodu trzeba mieć zapasowe żarówki samochodowe. Szeroki wybór żarówek samochodowych, dopasowanych do różnych modeli aut, znajdziesz w sklepie internetowym Jacky.pl. Wejdź na stronę, zajrzyj do katalogu, a znajdziesz tam żarówki do swojego auta w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach.


powrót do listy